Воскресення.
Скінчилася неволя,
Загинула тьма -
Із сну зимового
Збудилась земля.
Вже сонце кидає
Тепліші лучі;
Уже жайворонок
Щебече пісні...
І радісні звуки
Пливуть до небес,
Що наш Відкупитель
По муках воскрес.
І ти, Україно,
Не плач, не журись.
Бо правда ще встане,
Як встала колись.
Олесь Герета
День Воскресіння Ісуса Христа - Великдень - одне з найбільших свят християн. Це свято велике своєю подією, своїм значенням і своєю радістю. Його ще називають: Великий День, Світле Воскресіння, Христов день, Велика Неділя Пасхи, День Святої Пасхи або Свята Пасха. В Україні його святкують з X ст.
Воскресіння Христове - це символ перемоги життя над смертю, торжество свободи і любові, перемога добра над злом і світла над пітьмою.
Великдень відзначають у перший повний місяць після весняного рівнодення, тому дата його міняється рік від року. Свято завжди припадає на неділю. Великодню передує сім тижнів Великого посту - одного з найсуворіших постів. На останньому тижні посту святкують Вербну неділю, освячують в церкві вербові гілочки. Останній тиждень перед Великоднем називають Білим або Чистим. У пасхальну суботу пізно ввечері люди йдуть до церкви. Під час Великодньої служби святять паски, наїдки. Після неї вітають одне одного словами: "Христос воскрес!" - і відповідають: "Воїстину воскрес!". Цими самими словами християни вітаються аж до Вознесіння ( 40-й день після Великодня).
На Великдень українці не працюють. Свято відзначають у родинному колі. Сніданок починають з освячених у церкві страв. Спеціально до Великодня тримають красивий кошик і вишитий рушник - саме в ньому несуть до церкви паски, звичайну та сирну, крашанки, шинку, ковбасу, сіль та свічку, яку встромляють у паску. Під час освячення свічку запалюють.
Наступний день називається Поливальним понеділком. Хлопці і дівчата намагаються облити один одного водою, жартуючи та сміючись. Цей обряд символізує очищення. Святковим вважається і третій день.
Символом Великодня - є писанки та крашанки.
Київщина та Черкащина.
Немає коментарів:
Дописати коментар