28 серп. 2020 р.

Тернополю 480!

28 серпня Тернопіль відзначає День народження. Цьогоріч виповнюється 480 років з дня його заснування. Розумний Павучок вітає усіх тернополян та гостей міста з цим прекрасним святом і пропонує ознайомитись з цікавими фактами про Тернопіль. 

1. Тернопіль вперше згадується у 1540-му році, а у 1548-му місто отримало Магдебурзьке право Однак перші поселення на цих землях фіксували ще у десятому столітті, але їх не раз спалювали під час своїх набігів монголо-татари.

2. Саме форпостом на шляху монголо-татар мав стати Тернопільський замок, будівництво якого розпочали в рік заснування міста, а частково завершили через 8 років.

3. Найвища точка міста – на Східному масиві. На проспекті С. Бандери, 80, де розміщений магазин «Орбіта». Найнижча – берег річки Серет, що біля об’їзної дороги.

4. Людина, яка побувала в Тернополі востаннє у 1980-их навряд чи зорієнтувалася б у нинішніх назвах вулиць, адже декомунізацію тут розпочали ще на початку 1990-их. Наприклад, нинішня центральна вулиця Руська тоді носила ім’я Леніна, а озеро називалося Комсомольським. Таку ж назву носив і парк Національного відродження, а інший парк – гідропарк «Топільче» – був Піонерським.

5. Тернопіль став одним з перших міст, де позбулися пам’ятника Леніну (раніше лише в Червонограді Львівської області). Не довго простояв у нашому місті і пам’ятник Сталіну, зруйнований у 1950-их у рамках боротьби з «культом особистості».

6. У 1986-ому, вперше в Україні, в Тернополі відкрили Співоче поле.

7. За площею тернопільський став відповідає цілому житловому масиву «Східний».

8. У 1994-ому гурт «Брати Гадюкіни» випустив пісню «Файне місто Тернопіль», яка несподівано на десятиліття стала візитівкою нашого міста. «Файне місто» й нині є брендовою назвою і асоціюється з Тернополем.

9. Іншою візитівкою Тернополя – спортивною – тривалий час вважалася футбольна команда «Нива». Її зірковий час припав на 1980-90-ті роки, коли «Нива» вважалася однією з найсильніших команд України, а вивезти очки із Тернополя навіть грандам вдавалося не часто. Показною стала перша поразка київського «Динамо» часів повернення Валерія Лобановського саме у Тернополі в квітні 1997-го, а за рік те «Динамо» грало у чвертьфіналі Ліги чемпіонів…

10. У передмісті Тернополя селі Підгороднє розташована легендарна біатлонна база. Її вихованцями є чемпіони і призери найпрестижніших біатлонних змагань світу різних років Тарас Дольний, Олена Підгрушна, Дмитро Підручний, Анастасія Меркушина та інші.

За інформацію дякуємо Роману Кипибіді. 

Немає коментарів:

Дописати коментар