Сторінки

30 черв. 2022 р.

Фото&журналістика

 Увімкнули фантазію на максимум і поринули у світ творчості та фотомистецтва 30 червня під час другого заняття з курсу «Фото&журналістика» де:

- складали характеристику позитивного/негативного героя;

- ділилися ідеями для власної вигаданої або реальної історії;

- дізналися що таке фотобанк, хто такі фудфотографи;

- визначали вдалі та невдалі фото;

- пізнали основні секрети вдалої фотографії.

А найголовніше - провели час з користю у дружній атмосфері.

Національний портал: "Роман Шухевич: найбільший з поміж рицарів".

 

 «Боротьба за волю українського народу, за його суверенне державне існування і розквіт стала змістом життя Романа Шухевича — людини виняткового гарту».

Петро Дужий, український письменник, ідеолог ОУН.

30 червня, виповнюється 115 років з дня народження політичного та військового діяча, головнокомандувача УПА 

Романа Шухевича

 (30.06.1907-05.03.1950)

Псевдо: «Батько», «Білий», «Дзвін», «Роман Лозовський», «Жар», «Мамай»,«Степан», «Чернець», «Чух», «Тур», «Чумак», «Тарас Чупринка»…


Народився Роман Шухевич у місті Львові 30 червня 1907 року. Походив він з відомого роду в Галичині.


Батьки Романа Шухевича:                                                           Світлина з дитячих років, 1908
 Йосип-Зенон Шухевич 
та Євгенія-Емілія Шухевич (Стоцька).

Батько Осип Шухевич, суддя, під час проголошення ЗУНР став політичним комісаром в Кам’янці Струмиловій (тепер Кам’янка-Бузька) на Львівщині, за що після поразки визвольних змагань карався польськими окупантами у львівській тюрмі «Бриґідки». Мати Євгенія  була донькою-одиначкою отця Єтоцького, пароха в селі Оглядів на Радехівщині. Батьків Романа Шухевича більшовики арештували і вислали за межі України (батька в Кемеровську область Росії, матір в Казахстан), де вони невдовзі померли.

Фото зі студентської справи Романа Шухевича, 1926 р.

У1917-1925 р. Роман навчався  у Філії Львівської  Академічної гімназії,  мешкав у Львові під опікою бабусі Герміни. У неї в 1921-1922 р. винаймав кімнату полковник Євген Коновалець – Командант УВО. Гімназист часто спілкувався із полковником, що вплинуло на формування його свідомості і характеру.

Пізніше навчався  у Львівській політехніці, здобув фах інженера-будівельника, паралельно здобував музичну освіту в Львівському музичному інституті. Був активним членом "Пласту", заснував у «Пласті» курінь «Чорноморці», з яким проплив усі найважливіші ріки Західної України. Роман любив спорт. Він грав у футбол, волейбол, баскетбол, водне поло, займався боксом, кінним і лижним спортом. Займався також планеризмом і отримав диплом пілота безмоторного літака.

Роман Шухевич був членом УВО (1925), ОУН (1929). В 1928-1928 р, проходив військову службу у Польській армії. Брав участь в атентатах, зорганізованих УВО та ОУН. В'язень польських тюрем (1934-1937).

Після звільнення з ув’язнення 1937 р. проживав у Львові і створив рекламну фірму "Фама" (у пер. з латини – розголос). Вона виконувала подвійне завдання: була легальним прикриттям інформаційної діяльності ОУН та створювала для неї легальну фінансово-економічну базу. Був одним із організаторів "Карпатської Січі". Під керівництвом Р. Шухевича ОУН зробила цілий ряд вкрай важливих політичних кроків: в серпні 1943 проведено III Надзвичайний великий збір ОУН, прийнято розгорнуту програму організації, що була по суті програмою національно-визвольного руху. В листопаді за участі Шухевича було проведено Конференцію поневолених народів, своєрідний антикомуністичний Інтернаціонал, який мав стати основою антирадянського фронту боротьби народів СРСР. В липні наступного 1944 року ОУН створила підпільний парламент – Українську головну визвольну раду. До неї увійшли представники різних політичних сил, причому головним критерієм відбору була готовність до збройної боротьби за створення Української держави. Р. Шухевич вважав, що єдність українського визвольного руху є важливою запорукою успіху. Задля подолання "отаманщини" поставив ультиматум командирам усіх загонів – визнати єдине повстанське командування або скласти зброю і припинити боротьбу. Роман Шухевич та його спільники будували УПА за зразками регулярних армій: створювались штаби (Головний та регіональні), офіцерські (старшинські) школи, система звань та посад, і навіть власна нагородна система. Запроваджені ним принципи і норми політичної та військової діяльності стали концептуальною основою української визвольної боротьби 1940–1950 років.

Роман Шухевич, 1942 р.

 5 березня 1950 р. Роман Шухевич загинув у бою зі співробітниками радянських органів безпеки біля с. Білогорща поблизу Львова.

Нагороди Романа Шухевича:

 Золотий хрест бойової заслуги 1-го класу і Золотий хрест заслуги 1-го класу, присуджені командиру УПА в 1950 році, посмертно.




29 черв. 2022 р.

Літо - екскурсії продовжуються!

 Ляльковою країною дитинства мандрували 29 червня з учасницями дитячого табору «Веселка». Учасниками екскурсії стали  вимушено переміщені діти.  



28 черв. 2022 р.

День Конституції України

 Вітаємо зі святом!


Щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції України святкується – День Конституції України. Це єдине державне свято закріплене в самій Конституціі:

          «Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України».

Конституція УКРАЇНИ– це Основний Закон держави, що закріплює суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян.

 

У  90-ті роки XX ст..  впродовж 6 років створювалася Конституція України, і три місяці без відпочинку і вихідних члени комісії розробляли й вдосконалювали її закони. І ось 28 червня 1996 року, після останньої безсонної ночі роботи над документом, Конституція була прийнята. Цей момент означав те, що тепер незалежність країни закріплена в правовому сенсі, закріпилися і її межі, а значить, і територіальна цілісність. Завдяки Конституції, держава змогла забезпечити права людини і громадянина на території країни, що допомогло підвищити авторитет України в очах країн світу.

Основні розділи Конституції визначають загальні засади функціонування української держави, основні права, свободи та обов’язки людини і громадянина, завдання та функції діяльності Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів та інших органів виконавчої влади, засади здійснення правосуддя, територіальний устрій держави.


Пропонуємо вам дати відповіді на питання вікторини.


Пізнавальна вікторина «Я та Конституція»

1.   Як називається Основний закон України?

2.   В якому році було прийнято Конституцію України?

3.   Який орган державної влади  прийняв Конституцію України?

4.   Хто є носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні?

5.   Хто визнається в Україні найвищою соціальною цінністю?

6.   Яка мова в Україні є державною?

7.   Які символи України є державними?

8.   Що символізують синій та жовтий кольори прапору України?

9.    Державний герб України – це..?

10.                Один з державних символів України, урочистий  музично-поетичний твір, при виконанні якого потрібно стояти струнко, тримаючи руку на серці?

11.                Хто написав вірш «Ще не вмерла Україна», який згодом став Державним Гімном України?

12.                Прізвище композитора, який написав  музику до вірша «Ще не вмерла Україна»?

13.                Яке місто є столицею нашої держави?

14.                Як називають людину, яка є главою держави і виступає від її імені?

15.                Як називається офіційне урочисте зобов'язання, яке виголошує новообраний президент під час церемонії інавгурації?

16.                Що відповідно до Конституції України є основним національним багатством нашої держави?

17.                В якому році була укладена перша конституція -  «Конституція Пилипа Орлика» («Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького»)?

  



Година державності: "Стабільність Конституції - стабільність держави"

 

До Дня Конституції, 27 червня, в бібліотеці пройшла година державності «Стабільність Конституції - стабільність держави» .

Читачі переглянули відеоролики «Конституційний шлях України протягом століть», «Конституція Украіни - основний закон держави».

Складали пазли, розгадували кросворд, говорили про права і обов`язки людини на прикладах літернатурних героїв .













24 черв. 2022 р.

Фото&журналістика

23 червня відбулося перше заняття з курсу «Фото&журналістика».

На ньому наші користувачі  

- знайомились між собою за допомогою ниток і вправи «Павутинка»;

- еспериментували з текстом, використовуючи правило геометричних фігур;

- вчилися складати поепізодний план та описувати події від імені різних осіб;

- вмикали фантазію, щоб створити власний казковий світ. 

Далі буде…

22 черв. 2022 р.

Зустріч з психологом "Говоримо відверто"

 21 червня пройшла друга зустріч дітей-підлітків  з психологом, коучем Іриною Роздобудько "Пізнаємо свої можливості" ( з циклу зустрічей "Говоримо відверто").



Було цікаво, корисно, пізнавально, дружньо, весело і навіть трішки фантастично.

17 черв. 2022 р.

Листівка на свято: від Сонечка для Тата

17 наших юних читайликів стали учасниками майстер-класу з художнього оформлення листівки.

До завдання підійшли старанно й творчо, а найголовніше - з любов‘ю. Все для того, щоб ощасливити своїх татусів, привітати з Днем Батька і вкотре нагадати, якою сильною може бути дитяча любов. 





15 черв. 2022 р.

День захисту дітей

 Українці відзначають День захисту дітей разом  з усіма іншими країнами , бо 1 червня- це Міжнародний день захисту дітей. Його заснували ще  у 1949 році за рішенням Міжнародної демократичної федерації жінок. В Україні це свято встановлено з 1998 року. Свято має на меті звернути  увагу  на проблеми дітей - особливо знедолених, сиріт, хворих, таких, що стикаються із несправедливістю та навіть насильством щодо себе. Бо кожна дитина має право на дитинство, ким би не були її  батьки.

Сьогодні у нашій бібліотеці пройшов розважально-пізнавальний квест "Веселкова країна дитинства". Бібліотекар розповідала дітям про історію свята, права і обов'язки дітей. Читачі розгадували казково - правову вікторину, грали у пізнавальну гру "Так" чи "Ні'.

Було весело і цікаво.