Сторінки

29 квіт. 2021 р.

Майстер-клас «Великоднє курчатко»

 Наближається Великдень. Зичимо вам, любі читачі, зустріти це свято у родинному колі.  Нехай Христове Воскресіння принесе здоров‘я, домашній затишок у кожну домівку.

Смачної пасочки!

За підказками нашої читачки Насті Гладчук ви зможете виготовити підставку для писанок. Деталі майстер-класу переглядайте у відео. 

/У рамках проєкту «ДИВАSик»





23 квіт. 2021 р.

Web-сталкер "Чи є життя після апокаліпсису" (до річниці аварії на на Чорнобильській АЕС)


35 років тому сталася Чорнобильська катастрофа. Відтоді територія у 30 км навколо ЧАЕС є зоною відчуження. Понад 116 тисяч мешканців цієї території евакуювали після аварії. Дотепер потрапити сюди можна лише за спеціальними пропусками.

Людям тут не місце
30-кілометрова зона відчуження не має форму кола, як іноді помилково вважають. Радіаційне забруднення випало плямами, через вітер та погодні умови сформувалося кілька слідів. Таким чином, зі сходу на захід зона відчуження розтягнулася на понад 60 км, а з півночі на південь - на 30 км.
Звісно, є самосели - люди, які, попри заборону, самостійно повернулися до зони відчуження після аварії у свої домівки. Наразі їх залишилося близько 130 людей, більшість мешкає у місті Чорнобиль за 18 км від ЧАЕС, де найбільш розвинена інфраструктура.
Але в зоні є ділянки, які геть непридатні для проживання людей. Найбрудніша - 10-кілометрова зона навколо ЧАЕС, що займає близько третини території зони відчуження.
Ця територія забруднена трансурановими елементами - це уран, плутоній, америцій. Вони мають дуже довгий період напіврозпаду. Для плутонію-239 - це 24 тис. років, для плутонію-240 - 6,5 тисяч років.

Промисловий майданчик
Попри те, що ЧАЕС не діє з 2000 року, на ній досі працюють понад дві тисячі людей. Однак персонал поступово переводять на роботу в місті Славутичі, який збудували після аварії на заміну Прип'яті.
Зруйнований четвертий блок два роки тому накрили Новим безпечним конфайнментом.У десятикілометровій зоні також споруджено сховище для відпрацьованого ядерного палива з першого, другого та третього блоків Чорнобильської АЕС (СВЯП-2), яке збудувала американська компанія Holtec на кошти міжнародних донорів. Сюди протягом десяти років перенесуть паливо зі сховища на території ЧАЕС, адже термін дії, на який воно було розраховано, вже сплив. Наразі тривають випробування нового сховища.Також будується комплекс "Вектор" - спецкомбінат з поводження з радіоактивними відходами і матеріалами, де зберігатимуть відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС.

Рай для природи
У 2017 році на території зони відчуження почав діяти Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник, створений відповідно до указу президента. Його територія займає дві третини зони відчуження.
У Білорусі заповідник створили вже за два роки після аварії - у 1988 році. А тут основним видом діяльності залишалися ЧАЕС, виробництво електроенергії, управління радіоактивними відходами.
Чорнобиль це найбільший заповідник в Україні - його площа становить понад 2 тисячі квадратних кілометрів.
Тут живуть прості тварини, такі як вовки, рись, ведмеді, лось - типові символи європейського лісу", - каже біолог. Загалом у заповіднику налічується понад 300 видів хребетних тварин і більш ніж 1400 видів рослин. Після аварії тут з'явилися олені, дикі кабани, рись та бурі ведмеді. А наразі в зоні відчуження найвища в Україні кількість лосів та вовків,
Аварія стала дуже корисною для тварин, тому що вона прибрала звідси людей. Нема людей - чудове життя для тварин, а також і рослин.

Туризм: інтерес зростає
У день візиту до зони відчуження на в'їзді зустрічаємо близько восьми туристичних автобусів, два з них - великі. Чекаючи своєї черги на в'їзд, іноземні туристи фотографуються і розглядають сувеніри в кіоску, з якого лунає гучна джазова мелодія, - від карт і магнітиків до протигазів і презервативів зі знаком радіоактивності.
Екскурсії в Чорнобильську зону організовують кілька туроператорів, і більшість з них займаються лише турами в Чорнобиль.
За даними мінекології, у 2020 році в зоні відчуження побували 73 тисячі людей. Це майже у вісім разів більше, ніж було ще п'ять років тому.
Восени 2018 року на в'їзді до зони з'явився інформаційний центр. В самій зоні є готель і хостел для туристів.
Місто Чорнобиль, назва якого тепер стала метою для відвідин України багатьох туристів, - нині фактично адміністративний центр зони відчуження. Попри відсутність населення, інфраструктура тут підтримується.
У місті є офіційні будівлі, пошта, поліція, пожежні служби, комунальні служби, гуртожитки і чотири магазини, є електрика, газ і вода. На перший погляд, центр Чорнобиля нічим не відрізняється від іншого невеликого містечка України.
Відвідувачів приваблює саме це - як природа бере своє після того, як люди залишають територію. І як свідчить статистика, така цікавість лише зростає.

Віртуальний портрет пластуна, або хто такі скаути?

Ми зібрали багато цікавинок про Пласт - національну скаутську організацію України, що займається патріотичним вихованням молоді. 

Переглядай презентацію, складай пазл, розгадуй головоломку, послухай гімн пластунів. 


Складіть пазл щоб дізнатися, як виглядає Пластова ватра 
(автор малюнка - Олеся Магеровська).
preview

21 квіт. 2021 р.

Майстер-клас «Гламурний капелюшок»

Улюблена лялька більше не залишиться без головного убору. Учасниця проєкту «ДИВАSик» Настя Гладчук покаже, як виготовити для лялечки гламурний капелюшок.



19 квіт. 2021 р.

Онлайн-квест: "Мандруємо полем Терновим"

Як добре ви знаєте Тернопіль? Пропонуємо пограти у онлайн-квест, щоб це перевірити. 

Читайте цікаві факти про місто і виконуйте завдання. Успіхів;)

  • Тернопіль почали називати Файне місто з 1994 року, коли Брати Гадюкіни випустили пісню «Файне місто Тернопіль».
  • Найвищою точкою Тернополя є проспект Степана Бандери, біля магазину «Орбіта» на «Східному», а найнижчою  -  берег річки Серет, біля Об’їзної дороги. 
  • У передмісті Тернополя селі Підгороднє розташована

14 квіт. 2021 р.

Віртуальна book-панорама: книжкові смаколики у бібліотеці

Читання теж може бути смачним! Це тоді, коли ти "смакуєш" кожну сторіночку. Коли насолоджуєшся процесом читання, а кількість сторінок у книжці тебе ніскілечки не лякає. Коли пізнаєш новий дивовижний світ, у якому свої правила і закони. Коли тобі сумно завершувати читання, бо доведеться попрощатися з такими улюбленими героями. 
Пропонуємо ТОП-5 найпопулярніших книг у нашій бібліотеці. Про них найчастіше запитують, їх найчастіше читають діти.

13 квіт. 2021 р.

Зустріч з гумористом В. Насипаним "Про смішні речі для малечі". В рамках Тижня дитячого читання.

                                 ПЕТРИК І КИЛИМОК

Татко нам купив комп'ютер.Й килимок для мишки.
Петрик взяв той килимок, поглянув скоса трішки.
Бабцю й діда він спитався, що ото за штука?
У руках вертів, дивився. По столі ним стукав.
Потім взяв той диво-килим. Тицьнув в носа кішки.
Але кицьку не цікавить килимок для мишки.
Як усе ж воно працює? - думав наш хлопчина.
Лиш під вечір здогадався, в чім ото причина.
Килимок у кут поклав. Не спить. Чекає нишком.
Ну коли ж той врешті зловить цю хитрющу мишку.

Віктор Насипаний


Тепло було не тільки на вулиці, а й у книгозбірні. Ще б пак!  Багато радощів, щирого дитячого сміху лунало у бібліотеці завдяки гумористу Віктору Насипаному. Учні 3-А класу ЗОШ№22 залюбки слухали його веселинки, а натомість дарували свої посмішки і гарний настрій. 













12 квіт. 2021 р.

Всесвітній день космосу.

12 квітня весь світ відзначає День космонавтики. Це визначна дата, встановлена у календарі, щоб нагадувати нам про перший політ космічного корабля, пілотованого людиною. Ви зможете ознайомитись з літературою, яка розповідає про неосяжний всесвіт, зорі та планети. А більше інформації та ще багато чого цікавого ви знайдете у бібліотеці.







Книгосфера "Огляд книжкових новинок"

Неабияке задоволення приносять нові книги, котрі надходять у бібліотеку. Це завжди радість для наших юних відвідувачів. Пропонуємо ознайомитись з новинками, які зацікавлять читачів будь якого віку і будь якими уподобаннями.

  • Джеф Кінні - автор серії бестселера "Щоденник слабака", шестиразовий лауреат премії Nickelodeon Kids Choise, відомий американський творець популярних ігор, дитячий письменник і карикатурист.. Всі головні книги — це щоденники головного героя Грега Гефлі . Як і годиться для щоденника підлітка, книги наповнені простими малюнками щоденних пригод Грега.

З моменту публікації першої книги, серія "Щоденник слабака" вже понад 500 тижнів у топах оглядів серій дитячих книг! Книжки продано загальним тиражем понад 200 млн примірників, перекладено на 59 мов.



  • Сергій Гридін - дитячий український письменник. Працював директором Здолбунівської міжрайонної виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності а пізніше директором рівненського фестивалю «Дивокрай». Служив у зоні АТО. Писати почав після однієї з перевірок на роботі.
У своїй новій книжці «І паралельні перетинаються» він не боїться чесно і відверто проговорювати болючу для суспільства тему підліткового самогубства і вплив на свідомість хлопців та дівчат «груп смерті» у соцмережах… Герой повісті Роман через непорозуміння з батьками і прикрощі в школі намагається звести порахунки з життям. Отямившись у лікарні, хлопець переосмислює свій учинок і усвідомлює, що є заради чого жити.




  • Маріанна Дюбук - дитяча письменниця та ілюстраторка, народилася в Монреалі, проживає у Квебеці. Навчалася у Квебецькому університеті у Монреалі, де вивчала графічний дизайн.

Одного дня білка Отто знайшов біля своєї хатки чудернацьку шпичасту кулю, з якої вилупилося маленьке волохате створіння. Отто прихистив химерного волохатика, сподіваючись, що скоро відшукає його маму.
«Я не твоя мама» — книжка-картинка канадської письменниці та ілюстраторки Маріанни Дюбюк. Мила та жартівлива історія про дружбу і піклування для дітей та дорослих.






  • Анна Пунсет - іспанська письменниця, авторка дитячих книжок, професійна читачка і консультантка. Написала серію книг "Клуб червоних кедів".
Серія «Клуб червоних кедів» налічує 15 книг і ще продовжується. Вона виходить в Україні, Литві, Польщі, Бразилії, Італії, Франції, Німеччині й Туреччині. Вона розповідає про чотирьох подруг, що вирішують створити свій клуб — з власними правилами і знаковими для них червоними кедами, які обіцяють носити повсякчас.








  • Олександр Зубченко - український письменник. У 2009 році розпочав роботу над історичним пригодницьким романом «Перемагаючи долю», що отримав відзнаку у конкурсі «Коронація слова» у 2011 році та став номінантом у категорії «Дитяча книга року BBC». У 2017 році вийшло перевидання роману «Перемагаючи долю. Під чужим небом» і продовження «Перемагаючи долю. Козацьке щастя». 2018 року вийшла заключна частина трилогії «Перемагаючи долю» — роман «Повій, вітре!».

У цих романах – історія про кохання, непідвладне часу і відстані; історія про дружбу попри усі перешкоди та готовність рятувати близьких навіть зі смертельної небезпеки; історія про жагу до життя, а понад усе – щира любов до рідної України.





  • Іан Вайброу - відомий сучасний британський дитячий письменник, автор більше 110 книжок для дітей, що перекладені 27 мовами і видані в 28 країнах. Його книги відомі своїм гумором і варіюються від ілюстрованих книг-романів до оповідань та поезії.

У книжках зі знаменитої серії про Малого Вовчика на нашого героя та його непосидючих друзів чекають дивовижні пригоди, захопливі мандри, загадкові зникнення та нові знайомства.










  • Ірина Лазуткіна - журналістка, дитяча письменниця. Навчалася у школі пілотів "Київського повітроплавного товариства" та була членкинею льотного екіпажу на Чемпіонаті України з повітроплавання, працювала кореспонденткою на телебаченні.

Ви колись малювали свою мрію? А от Єнотик Бо, який мріяв навчитися літати на повітряній кулі, її намалював! Велетенську повітряну кулю, якою він керує сам, а з його наплічника визирає кротик Ом. Чи встигнуть друзі повернутися до початку «Монгольф’єрії», чи пробачить єнотикові вчитель Ас, чи вдасться Бо подарувати рожеву хмаринку подрузі Аї? Про це все ви дізнаєтесь у коли дочитаєте до кінця.






  • Мирослав Лаюк - український письменник. Його твори були перекладені й опубліковані 11 мовами, серед яких англійською у британських журналах. часник поетичних фестивалів та літературних подій у Південній Африці, Австрії, Хорватії, Чехії, Литві, Польщі тощо

Ківі народився в неволі, бо раніше птахолови упіймали його батьків у Новій Зеландії — на їхній батьківщині. І хоч Ківі — птах, та літати він не може. Але це не перешкоджає втекти йому із зоопарку. Адже в нього міцні ноги, і він надзвичайно прудкий. Життя на свободі може бути і веселим, і небезпечним. Ківі — перспективний футболіст, один із найкращих у команді птахів. Але чи вдасться йому з друзями перемогти в матчі команду щурів? Читайте у захопливій пригодницькій книжці.





  • Богдан Коломійчук - український письменник, автор історико-авантюрних, історичних та детективних романів. Володар гран-прі конкурсу «Коронація слова 2013» в номінації "Роман ".
Дія роману відбувається у першій половині XIX століття у Відні, Галичині та Баварії. Головний герой — молодший син геніального композитора Вольфганга Амадея Моцарта, Франц Ксавер. Попри успадкований талант, Франц не досяг батькової слави, але життя його було сповнене пристрасті, інтриг та пригод. А доля — тісно пов’язана зі Львовом, тодішнім Лембергом.
У творі гармонійно поєднуються жанри історичного, пригодницького та любовного романів, а динамічний сюжет тримає читача від першої до останньої сторінки.





  • Гайнріх Фінн - Олє - Німецький письменник і режисер. 2005 року з’явилася його перша збірка оповідань «Кишені, повні води» (також і у форматі електронної книги). 2009-го — збірка оповідань «Учора вже був день» (також і е-книга). 2011 року вийшла дитяча книга «Гноме Фрерку», а 2013-го — дитяча книга-трилогія «Дивовижні пригоди Мауліни Шміт». Крім того, автор видав ще багато аудіокниг, серед яких: «На моїй вершині» (2009), «Ти обертаєш голову, я обертаю голову» (2010), «Руки розбійника» (2013). Автор є володарем різних премій та стипендій.
Після закінчення школи двоє друзів наважуються на аван­тюру — вирушають до Стамбула. Самюель сподівається знайти там свого майже невідомого батька, власну ідентичність, відчуття дому, якого він ніколи не мав. Янік — навпаки, намагається втекти від ідеального дому, досконалих батьків та родинного затишку. Та насамперед Янік хоче переконатися, чи між ним і Самюелем все ще існує дружба, адже перед поїздкою трапилося те, що може безповоротно вплинути на їхні стосунки.
«Руки розбійника» — книжка про велику силу зв’язків, які лю­дина набуває за життя, іноді навіть всупереч власній волі. Їх складно змінити і дуже легко втратити, коли вже думаєш, що вони з тобою назавжди.

8 квіт. 2021 р.

Читацька PR-кампанія: «Читай як я, читай зі мною, читай ще краще»

З нагоди Тижня дитячого читання проведено читацьку PR-кампанію під назвою «Читай як я, читай зі мною, читай ще краще». 

У рамках проєкту «ДИВАSик» учні 3-А класу Тернопільської класичної гімназії (вчитель Лайбіда М.М.) рекламували свої найулюбленіші книги, заохочуючи інших до прочитання. 







 

Тиждень дитячого читання: "Свято читацьких пристрастей"

Є привід святкувати цілісінький тиждень! 
Адже, з 8 по 15 квітня відбуватиметься "Свято читацьких пристрастей", або Тиждень дитячого читання. Це - улюблена подія для тих, хто обожнює книги і усе, що з ними пов'язано.
На вас чекатиме багато корисної та різноманітної інформації. Тож, стежте за оновленнями. Буде цікаво!
 

2 квіт. 2021 р.

Зростай разом із книгою!


2 квітня світ відзначає Міжнародний день дитячої книги (International Children’s Book Day).

З моменту появи на світ людина починає вчитися ходити, говорити, пізнавати навколишній світ.

Книга! Вона поруч від самого народження. Перші казки, оповідання та вірші читають нам мама і тато, братик і сестричка. З книгою кожен із нас може мандрувати в минуле і в майбутнє. Про все на світі розповідає книга.

Дитяча книга – перша сходинка до пізнання безмежного, чарівного, дивовижного світу – життя.

Дитячі книги - це не тільки література, коли всім смішно, кумедно або забавно, і не коли все просто і наочно, яскраво і привертає увагу, а коли за допомогою художніх образів, зрозумілих дітям, розповідається про життя, тобто в правильній дитячій літературі перед нами, перш за все, постає яскрава картина світу в різних життєвих ситуаціях.