Сторінки

29 січ. 2021 р.

Караван історій "Бій під Крутами – героїчна сторінка історії"


Крути – символ героїзму та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії та безпечності. У 1918 році відбувся бій між київськими студентами і більшовиками під Крутами, де полягло в нерівній боротьбі 300 студентів.
Юнаки, які пожертвували своїм життям заради України, стали легендою для наступних поколінь борців за незалежність в 1940-1950-ті, 1960-1980-ті роки. Вони є прикладом для молоді – тому що були такими ж завзятими тоді, у 1918-му, як ті, кого ми назвали кіборгами, в 2014-2015. Вони, герої Крут, були першими кіборгами у нашій історії. І в нашій пам»яті вони назавжди залишаться вічно молодими героями.

21 січ. 2021 р.

Інформаційна зона «Єдина духом Україна»

 Любий читачу! 

22 січня ми відзначаємо День Соборності України. З нагоди свята пропонуємо тобі різноманітні цікавинки.


 

Пізнавальна мандрівка "До письменника на знайомство".



ЕРНСТ ТЕОДОР ВІЛЬГЕЛЬМ АМАДЕЙ ГОФМАН
24 січня 1776 - 25 червня 1822

24 січня 2021 р. відзначають 245 років від дня народження відомого німецького письменника, композитора і художника Ернста Теодора Амадея Гофмана, який одержав популярність завдяки казкам. Його називали майстром інтриги і фантастики. У найвідоміших книгах письменника («Дон Жуан», «Золотий горщик», «Лускунчик і Мишачий король», «Еліксир диявола») поєднувалися містика з реальністю, відбивалися гротескні і трагічні сторони людської натури.

Таланти Гофмана зовсім не обмежувалися письменством, на його могилі написано: «Він був однаково хороший як юрист, як літератор, як музикант, як живописець». І, незважаючи на те, що все написане - правда, він помер у злиднях.

Гофман мріяв залишитися в історії як композитор і музикант. Навіть змінив своє ім'я, додавши до нього Амадей (на честь улюбленого композитора Моцарта). З дитинства музика робила його найщасливішою людиною у світі, тому до 12 років він вже освоїв орган, скрипку, арфу і гітару. Він склав романтичну оперу «Ундіна», писав камерну музику, створив симфонію і месу. Як композитор був відомий під псевдонімом Йоганн Крейслер.

Почалася смуга крайньої потреби і розчарувань, прийшло горе - померла єдина дворічна дочка. Гофман їде до Берліну, але в розореній Наполеоном Прусії він нікому не знадобився - ні як юрист, ні як музикант і живописець. Щоб поїсти, він іноді продавав з себе речі ... У цей важкий період він написав свою першу новелу «Кавалер Глюк» - виключно заради заробітку. Вона виявилася компасом, що відразу ж позначив і літературний напрям, і тематику, і художній метод Гофмана.


Весь свій життєвий досвід ліг до основи казок і повістей, що іноді лякали своєю похмурістю, а іноді міняли тональність на легшу і мажорну. Містичне переселення до реального світу примар, перенесення нічних кошмарів в денне життя стане основним художнім прийомом наступних творів Гофмана і майже образом його життя. Дійде до того, що він сам почне лякатися своїх творчих мрій і фантастичних прибульців, стане будити ночами дружину, яка буде сідати поруч, як заспокійливий символ реального світу. Так були написані майже всі його знамениті твори.
Багато книг Гофмана автобіографічні. Особливо його останній роман «Життєві погляди кота Мурра», в якому більшість героїв списані з його знайомих. А чарівний кіт Мурр - розумне втілення домашнього улюбленця Гофмана, який помер незадовго до смерті письменника.


За вісім років письменник встиг написати на диво багато - два романи, величезну кількість повістей, оповідань і казок, об'єднаних у цикли «Нічні етюди» (1816-1817) і «Серапіонові брати» (1819-1821). Гофмана охоче читали, а після виходу в світ його повісті «Малюк Цахес» (1819) його сучасники назвали «нашим безперечно першим гумористом». Але найпопулярнішим твором Гофмана стала казка «Лускунчик і Мишачий король».


Письменник був дуже популярний в Європі. Але його твори не були із захопленням прийняті німецькими літературними критиками, так як в моді була зовсім інша література - романтизм в класичному розумінні цього слова.
В останні роки життя Гофман страждав від паралічу, свої останні твори диктував санітарові. Йому було всього 46 років, коли він помер. Поховали його в Берліні на Єрусалимському кладовищі.
Образи, створені саркастичним розумом Гофмана, донині живуть в кінематографі, на сцені театрів і в серцях читачів усього світу.

20 січ. 2021 р.

Майстер-клас «Суперемоджі»


Різдв‘яні свята завершилися, але чарівна магія зими продовжується. Пропонуємо тобі, любий користувачу, виготовити ігрового смайлика у техніці орігамі. Як це зробити тобі підкаже наша читачка Юля /в рамках проєкту "ДИВАSик"/.

19 січ. 2021 р.

Онлайн-пам‘ятка «Письменницький гороскоп»

 Любий друже! Розумний Павучок пропонує тобі пограти у письменницький гороскоп.

 Вмикай відео, роби скріншот і отримай передбачення, складене на основі крилатих фраз відомих українських та зарубіжних письменників.






 

18 січ. 2021 р.

Інформ-хвилинка "Свято Водохреща"

Водохреще - останнє різдвяне свято, яке українці відмічають 19 січня. Цього дня люди згадують важливу подію в житті Ісуса Христа - його хрещення. 

В цей час у храмах правлять служби та освячують воду. Цією свяченою водою  потрібно окропити усіх членів сім'ї, та кожен кут власного дому. Віряни використовують  її впродовж  усього року як ліки на випадок хвороби. 

Цей день бажано провести у смиренні, не можна сваритися, лаятися й сердитися.Вкрай важливо у ці дні не тільки отримати воду, а поводити себе чемно, не сваритись, лаятися та сердитися, часто молитися, усім серцем дякувати Господу за Його милість.

Традиції та прикмети свята:

  • Морозна й сонячна погода на Хрещення Господнє віщує посушливе літо. Якщо ж день похмурий і спостерігаються опади, то літо буде теплим, дощовим і вдалим на врожай.
  • Тепла погода на Хрещення віщує людям проблеми зі здоров'ям цього року.
  • Сватання на хрещення обіцяє довге й щасливе сімейне життя.
  • Сни, побачені в ніч на Хрещення Господнє, вважаються віщими.
  • У Водохресну ніч відкриваються небеса до прохань людей. Якщо про щось помолитися, то прохання обов’язково здійсниться.
  • Той, хто прийме хрещення в день Богоявлення, проживе довге й щасливе життя.

17 січ. 2021 р.

Книжковий бенефіс "Пригоди з присмаком меду"


18 січня - день Вінні Пуха!!!


           Чудовий день! 18 січня 1882 року в Лондоні народився письменник Алан Мілн.
Це саме він подарував світу Вінні-Пуха!


Ведмедик отримав ім'я від однієї з реальних іграшок Крістофера Робіна, сина автора. Так само були вигадані й інші персонажі: маленький Паць, віслюк Іа-Іа, Кенга, Кролик. До речі, ці іграшки Крістофера Робіна зберігаються у дитячому відділі Нью-Йоркської публічної бібліотеки. У Великобританії охають та ахають з цього приводу, вважаючи подібний стан речей втратою культурної спадщини.


Добрий та трохи незграбний ведмедик спроможний навчити дітей та дорослих досить простим, але важливим істинам. І робить це з гумором! 


Це книга про дуже прості, але важливі речі. Передусім про дружбу і те, як взаємодіяти з іншими, аби не бути самотнім. У ній багато крутих фраз. Наприклад, навіть початок книги – «Давним-давно, здається, минулої п’ятниці...». А ще, коли Вінні приходить у гості до Кролика, стукає у двері і запитує, чи є хтось удома, а той відповідає: «Вдома абсолютно нікого!» 
Або ось це: – Який сьогодні день? – Сьогодні – сьогодні. – Мій улюблений день! 

«Вінні-Пух» - це своєрідна машина часу. Читаєш – і чуєш, як мама торохтить тарілками на кухні, пригадуєш запах яблука, яке їв, коли читав книгу вперше. Така історія є в кожного дорослого – і через це книга не втрачає актуальності. Це дуже добре виписана і дотепна історія, у якій в окремих деталях кожен може впізнати себе. Кожен може бути Іа-Іа, наляканим Пацем або навіть Тигрою – коли у тебе забагато енергії. Одне з завдань літератури – розкривати внутрішні події. Власне, книга Мілна детально розповідає про це: як. наприклад, зі звичайного ходіння навколо дерева по своїх же слідах можна зробити пригоду.

16 січ. 2021 р.

Аудіорозповідь: України сміливі сини. Кіборги - герої, що не вмирають

 16 січня ми відзначаємо День пам'яті  українських військових, захисників, "кіборгів", які 242 дні боронили будівлю Донецького аеропорту. Усі вони були добровольцями.

У книгах «кіборгами» називаютьлюдей, зі штучно збільшеними фізичними чи розумовими здібностями: вони мають надвелику силу, посилене чуття, компютерний мозок, або вбудовану зброю. 

Слово кіборги у значенні захисники Донецького аеропорту вперше вжив проросійський бойовик. Він намагався пояснити, чому передові загони російсько-терористичних військ у всеозброєнні не можуть взяти Донецький аеропорт, який захищає кілька десятків українських військових зі стрілецькою зброєю.

Українські кіборги - символ стійкості та незламності. Загальну кількість військових, що захищали аеропорт назвати важко. Проте, точно відома кількість загиблих – 100 воїнів, у тому числі 4 зниклих безвісти. Нехай пам'ять про них завжди житиме у наших серцях!

У відео використано уривки з книги "Герооям Слава" Олени Білозерської та Майї Ключової. Відеомонтаж та озвучування - О. Водарська.




15 січ. 2021 р.

Онлайн ігротека "Вікіпедії - 20!"

  Любий друже! 

15 січня найбільша енциклопедія людства Vikipedia святкує 20-річчя. З цієї нагоди ми підготували для тебе низку цікавинок. Розгадуй кросфорд, знаходь слова, а також допоможи маленькому Сашкові зайти у Вікіпедію. Щоб успішно виконати завдання, переглянь відео, у ньому містяться підказки. 

14 січ. 2021 р.

Бібліо - адвайзер "Лабіринтами інформаційних знань"


Internet – це глобальна інформаційна мережа, яка об'єднує велику кількість мереж і мільйони комп'ютерів одночасно з метою обміну даними та доступу до технологічних і інформаційних ресурсів. В даний час вона є найбільшою і найпопулярнішою в світі.  Iсторiя її створення почалась в 1957 роцi, коли президент США Д. Ейзенхауер створив "мозговий центр" ARPA, в рамках фiнансування якого в 1969 роцi була створена попередниця Інтернет мережа ARPANET.1.
В 1991 році ARPANET припинила своє існування, мережа Інтернет існує, її розміри набагато перевищують початкові, тому що вона об'єднала множину мереж в усьому світі.
Перші користувачі мережі Інтернет з'явились на території України ще за радянських часів. Тоді ж році було розпочато деяку підтримку української частини доменного простору мережі Інтернет - домену.
Домен – унікальний буквено-цифровий набір символів, що визначає сайт в пошукових системах і для відвідувачів. Іншими словами, доменне ім’я – ім’я сайту в інтернеті.
Служби мережі Internet - це системи, що надають послуги користувачам мережі. Існує велика кількість служб інтернету. в основному вони поділяються на стандартні (публічні) та спеціальні (доступні обмеженому колу користувачів).

До служб Інтернету відносяться:
  • Веб
  • Веб-форуми
  • Блоги
  • Вікі-проекти
  • Інтернет-магазини
  • Інтернет-аукціони
  • Електронна пошта
  • Файлообмінні мережі
  • Електронні платіжні системи
  • Інтернет-радіо
  • Інтернет-телебачення
  • Системи обміну повідомлення

Основні небезпечності при роботі у мережі:

Правила безпечної роботи в Інтернеті:
  • Спливаючі вікна — це невеликі вікна з повідомленнями, які закликають вас клацнути у вікні. Якщо таке вікно з’являється на вашому екрані, то найбезпечніша річ, яку можна зробити, — це закрити вікно, клацнувши значок X (зазвичай його розміщено у верхньому правому куті). Ніколи не можна передбачити, які дії зробить програма, навіть якщо ви клацнете кнопку «Ні».
  • Не допускайте того, щоб вас ошукали. Приховати свою особу в Інтернеті легко. Рекомендується перевірити особу людини, з якою ви спілкуєтеся (наприклад, у групах обговорення). Не повідомляйте особисту інформацію через Інтернет нікому, крім людей, яких ви знаєте і яким довіряєте. Якщо вас просять надати персональну інформацію на веб-сайті, завжди перевіряйте розділ «Умови використання» або «Політика захисту конфіденційної інформації», щоб пересвідчитися, що оператор веб-сайту пояснив, для чого буде використовуватись інформація і чи буде вона передаватись іншим особам.

13 січ. 2021 р.

Народознавче перевесло "Рік Новий, чи Рік Старий?"


                                            Правда ж, дивно. Як це і Старий рік, і Новий? 

А справа в тому, що Християнський календар відстає від світського на два тижні. Тож старий рік припадає на 14 січня, а напередодні - Щедрий вечір, багате застілля із кутею і м`ясними стравами.


У переддень, 13 січня, вся родина збиралася за вечерею.


На столі були страви української кухні: пироги, гречані млинці, вареники з сиром, якими потім обдаровували щедрувальників. Головною з них була кутя.


Цей вечір називали щедрим, а свято свято - Меланки.
Після вечері дівчята збиралися в гурти й ходили щедрувати до опівночі. 


А хлопцям належало засівати, але вдосвіта 14 січня.


Вони засівають зерном господу, промовляючи різні новорічні побажання - віншівки. Їх теж щедро обдаровують, адже посівальники приносять щастя!


Ходять 14 січня переодягнуті хлопці й парубки із новорічними виставами "Коза" та "Меланка".


В традиціях нашого народу є обряд, який має назву "Водити Козу". Парубка одягали у кожух навиворіт і маску з рогами. Вважалось, що до кого Коза рогами вперше торкнеться, той матиме успіх і здоров`я, а вдруге - все пропаде, тож господарі давали гостинці , аби Коза не буцала.


"Маланка" - теж був хлопець у дівочому святковому вбранні. Між "Василем" (Новим роком) і "Маланкою" відбувалися жартівливі перемовими, переспіви. 


А взагалі це дійство символізувало збільшення світлового дня, бо ж Коза - символ сонця в дохристиянських віруваннях.


І як відгомин якогось язичницького свята, дівчата в переддень старого Нового року ворожать на долю.


Та й звичай засівати оселі зерном чи горохом - дуже-дуже давній, таким чином наші предки виворожували-прикликували майбутній урожай.


Тільки в нашого народу є таке чудове свято, 
Що би через дві неділі Новий Рік знов зустрічати.
Будьте ж вдвічі щасливіші, ще багатші й здоровіші!
Радості на цілий вік, зичить Старий Новий Рік!!!


Бібліотека - філія №5 для дітей щиро вітає Вас з усіма Новорічними святами!!!
І, звісно ж, з Старим Новим Роком!!!

Майстер-клас «Книжкова кишенька»

Любий друже! 

Пропонуємо тобі виготовити книжкову кишеньку. Такий виріб ти зможеш використати не тільки, як закладку для книжки. Ти отримаєш скарбничку, секретник, чи іграшку для пальчикового театру. Тобто, зможеш використати іграшку так, як дозволить твоя фантазія.

11 січ. 2021 р.

Книжкова виставка "Північне сяйво" (до 145-річчя від дня народження Джека Лондона)


Серед видатних американських письменників Джек Лондон (справжнє ім'я — Джон Ґри́фіт Че́йні) відомий чи не кожному українському читачеві. Народився письменник 12 січня 1876 року в Сан-Франциско, де і пройшло його дитинство. Джек часто відвідував бібліотеку та був частим відвідувачем. У 13 років закінчив початкову школу та до старшої не зміг поступити через відсутність коштів.
З 15 років почав працювати на фабриці. Постійне недосипання, втома й бажання хоч одного ранку відпочити і не піти на остогидлу роботу через роки спонукає всесвітньовідомого письменника на створення пронизливого і сильного оповідання "Відступник".
Юність Джека припала на часи економічної депресії і безробіття, матеріальне становище родини все гіршало. До двадцяти трьох років він перемінив безліч занять. У 1893 році Джек Лондон узяв участь у літературному конкурсі газети "Сан-Франциско колл". Його нарис "Тайфун біля берегів Японії" зайняв перше місце й приніс авторові перший гонорар, це спонукало серйозно задуматися над подальшими перспективами. Він написав багато творів, і деякі з них стали найпопулярнішими:
  • Жага до життя
  • Біле Ікло
  • Мартін Іден
  • Поклик предків
  • Морський Вовк
Подальше життя талановитого юнака пов'язане з інтенсивною самоосвітою і нещадною творчою роботою, спрямованою на опанування тяжкої письменницької діяльності, вироблення особистого стилю. Джек Лондон зазнав багато труднощів у житті. Усього досягає завдяки власному розумові, волі, наполегливості. Такі ж і його герої.

5 січ. 2021 р.

Різдв'яна ніч у зорях і свічках, як вишиванку небеса гаптує

 Вітаємо з прийдешніми  Різдв'яними святами! Зичимо здоров'я,  домашнього затишку і гармонії вам і вашій родині. А серед експозицій музею цьогоріч Різдв'яний вертеп із солоного тіста. Його виготовили учні ТХШ ім.М. Бойчука Наталя Буковська, Інна Павлюс, Олена Новак, Надія Соболь, Христина Ковальчук, Дарина Федак, Вікторія Чопур (керівник Бутковська С.І.)


Немовля Ісуса зазвичай зображають за усталеними канонами: в яслах, поруч із деревцями та свійськими тваринами. Проте насправді